JEEP Jeep Grand Wagoneer 6.4L V8 8AT 4WD (471 HP)
2022–
465
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6417cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 465bhp |
| Power | 346.4kW |
| Torque | 617Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5453mm |
| Width | 2123mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |