JEEP Jeep Wagoneer 5.7L V8 HEMI 8AT 4WD (392 HP)
2022–
387
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5654cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 387bhp |
| Power | 288.3kW |
| Torque | 548Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5453mm |
| Width | 2123mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3124mm |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/55R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |