JEEP Jeep Wrangler JK Rubicon 2.8L CRD 6MT AWD (177 HP)
2007–
174
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2777cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4220mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/75R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |