JEEP Renegade 1.4L MultiAir 9AT (170 HP)
2014–2018
168
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1472kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |