JEEP Renegade 1.6L e-Torque 5MT (110 HP)
2014–2018
109
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1346kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |