JEEP Renegade 2.0L MultiJet 6MT AWD (140 HP)
2014–2018
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1502kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |