JEEP Renegade 2.0L Multijet 9AT 4x4 (140 HP)
2018–2022
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
113
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |