JEEP Renegade 2.0L MultiJet 9AT AWD (170 HP)
2014–2018
168
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1956cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1535kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |