JEEP Renegade 2.4L MultiAir 9AT AWD (183 HP)
2014–2018
181
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 237Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1666mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1519kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |