JEEP Renegade 4xe 1.3L 6AT AWD (240 HP)
2018–2022
178
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
106.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 106.9mpg |
| Combined | 2.2L/100km |
| Fuel Tank | 36L |
Dimensions & Weight
| Length | 4237mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1648mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |