Karma Revero GTS 394 KW (536 HP)
2019–
529
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Electric |
| Power | 529bhp |
| Power | 394.2kW |
| Torque | 861Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 2134mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 3160mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35 R22 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |