KIA Borrego 3.0L V6 VGT 6AT AWD (347 HP)
2009–
342
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2959cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 342bhp |
| Power | 255kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1927kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |