KIA Borrego 4.6L V8 DOHC 6AT RWD (337 HP)
2009–
337
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4627cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 337bhp |
| Power | 251.3kW |
| Torque | 438Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 4879mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1811mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 1998kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |