KIA Carens 1.6L 16V GDI 6MT (135 HP)
2016–2018
133
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99.3kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1408kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |