KIA Carens 1.6L 5MT FWD (105 HP)
2002–2006
103
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1594cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4490mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1322kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |