KIA Carens 1.7L CRDi 6MT FWD (115 HP)
2013–2016
113
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1481kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |