KIA Carens 1.7L CRDi ISG 7 Seats 7AT (141 HP)
2016–2018
139
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1685cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 139bhp |
| Power | 103.7kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1649kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |