KIA Carens 1.8L 5MT FWD (108 HP)
2002–2006
106
bhp
Power
106
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1793cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4490mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |