KIA Carens 1.8L 5MT FWD (130 HP)
2000–2002
128
bhp
Power
118
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1793cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |