KIA Carens 2.0L 5MT FWD (123 HP)
2002–2006
121
bhp
Power
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90.5kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4490mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |