KIA Carens 2.0L 5MT FWD (138 HP)
2002–2006
137
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |