KIA Carens 2.0L CRD 4AT FWD (113 HP)
2002–2006
111
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 111bhp |
| Power | 83.1kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4490mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1483kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |