KIA Carens 2.0L CVVT 4AT FWD (144 HP)
2008–2013
142
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 189Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1650mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1437kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |