KIA Carens 2.0L CVVT 5MT FWD (144 HP)
2008–2013
142
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 142bhp |
| Power | 106kW |
| Torque | 189Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4540mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1650mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1419kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |