KIA Carens 2.0L GDI 6AT FWD (166 HP)
2013–2016
164
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 164bhp |
| Power | 122.1kW |
| Torque | 213Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4524mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1444kg |
| Boot Capacity | 493L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |