KIA Carnival/Sedona SWB 2.7L V6 5AT FWD (189 HP)
2006–2015
186
bhp
Power
113
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 186bhp |
| Power | 139kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 182km/h |
| Top Speed | 113mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |