KIA Carnival/Sedona SWB 3.8L V6 DOHC 5AT FWD (250 HP)
2006–2015
250
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 250bhp |
| Power | 186.4kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1760mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |