KIA Carnival/Sedona 2.9L CRDi 4AT FWD (144 HP)
2002–2006
142
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 142bhp |
| Power | 105.9kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 2045kg |
| Boot Capacity | 303L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |