KIA Carnival/Sedona 2.9L CRDi 5AT FWD (185 HP)
2002–2006
183
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2902cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1816mm |
| Wheelbase | 2891mm |
| Kerb Weight | 2168kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |