KIA Carnival/Sedona 3.3L V6 8AT (280 HP)
2018–2021
276
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 205.9kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5116mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2014kg |
| Boot Capacity | 960L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |