KIA Ceed 1.0L T-GDI 6MT FWD (100 HP)
2015–
99
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1179kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |