KIA Ceed 1.4L 16V 5MT FWD (90 HP)
2009–2012
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
40.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.5mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |