KIA Ceed 1.6L 16V 4AT FWD (122 HP)
2007–2009
121
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1191kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |