KIA Ceed 1.6L 16V 5MT FWD (122 HP)
2009–2012
121
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1163kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |