KIA Ceed 1.6L 16V CVT FWD (130 HP)
2009–2012
121
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1263kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |