KIA Ceed 1.6L CRDi 6MT FWD (136 HP)
2015–
134
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1264kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |