KIA Ceed 2.0d 6MT FWD (145 HP)
2007–2009
140
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 140bhp |
| Power | 104.4kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1458kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |