KIA Cerato/Forte 1.8L MPI 6MT FWD (150 HP)
2013–
148
bhp
Power
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1797cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1241kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs 279 Mm |
| Rear Brakes | Discs 261 Mm |