KIA Cerato / Spectra Hatchback 1.6L 4AT FWD (105 HP)
2004–2007
104
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 143Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4340mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Kerb Weight | 1284kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |