KIA Cerato / Spectra Hatchback 1.6L VVT 5MT (121 HP)
2007–2009
119
bhp
Power
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1599cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 119bhp |
| Power | 89kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/50 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Drums |