KIA Cerato / Spectra Hatchback 2.0L VVT 4AT (134 HP)
2007–2009
132
bhp
Power
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 132bhp |
| Power | 98.6kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 518L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/50 R16 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |