KIA Cerato / Spectra Sedan 1.5L CRDi 5MT FWD (102 HP)
2004–2007
97
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |