KIA Cerato / Spectra Sedan 1.6L 16V 5MT FWD (101 HP)
2004–2007
100
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1594cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 144Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |