KIA Cerato / Spectra Sedan 1.6L CRDi 5MT (115 HP)
2007–2009
113
bhp
Power
116
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1582cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1254kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60 R15 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |