KIA Cerato / Spectra Sedan 2.0L 16V 5MT FWD (143 HP)
2004–2007
141
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4480mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2610mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |