KIA Cerato / Spectra Sedan 2.0L CVVT 4AT (143 HP)
2007–2009
141
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 141bhp |
| Power | 105.2kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2611mm |
| Kerb Weight | 1226kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/60 R15 |
| Front Brakes | Vented Discs |
| Rear Brakes | Discs |