KIA EV6 GT Long Range 77.4 KWh AWD (585 HP)
2021–
3.5
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |