KIA Forte 5 Door 2.0L DOHC 6AT FWD (156 HP)
2010–2012
154
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1288kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |