KIA Forte 5 Door 2.4L DOHC 6AT FWD (173 HP)
2010–2012
170
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1335kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |