KIA Forte 1.6L 4AT (124 HP)
2009–2013
122
bhp
Power
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91.2kW |
| Torque | 156Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1187kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |